19/08/2014

Cieszyn

Ostatnie sześć tygodni upłynęło mi absolutnie wakacyjnie. Jednak mój pobyt w Polsce i parę dalszych wojaży dobiegły końca i jestem już z powrotem w Amsterdamie. I walczę z tutejszą deszczową rzeczywistością, ale za nim o niej, to powspominajmy wakacje. A zaczniemy dzisiaj od Cieszyna, do którego wybrałam się pewnej lipcowej niedzieli. I oczywiście postanowiłam odwiedzić zarówno polską jak i czeską stronę miasta, bo jak pewnie wiecie, prawie sto lat temu, Cieszyn został rozdzielony na dwa kraje, wzdłuż rzeki Olzy, która przez niego przepływa.

Zaczniemy jednak od polskiej części. Niezależnie od tego jak do Cieszyna dotrzecie, w końcu traficie na rynek, wokół którego pochodzić i popatrzeć na urocze arkadowe kamienice, które w większości goszczą u siebie kawiarnie, które rozstawiają swoje ogródki na rynku właśnie.

IMG_3880a
IMG_3993a
Collage3

Przy ratuszu znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym podobno można dostać mapę, jeżeli jednak traficie tutaj poza godzinami otwarcia, to spokojnie - w bramie po prawej stronie znajduje się taka oto mapka, na której zostały zaznaczone najciekawsze punkty miasta.

IMG_3881a

To, co z pewnością wyróżnia Cieszyn to jego przepiękna architektura. Ciekawe zdobienia na fasady tamtejszych kamienic sprawiają, że aż miło spacerować z zadartą głową, bo jest tam na co popatrzeć.

IMG_3884a
IMG_3988a
IMG_3888a
IMG_3985a
IMG_3887a

Główną atrakcją Cieszyna jest bezapelacyjnie Wzgórze Zamkowe, na którym co prawda dawnego zamku już nie ma, ale za to przetrwała Rotunda św. Mikołaja, czyli jedna z najstarszych budowli w Polsce. A którą każdy zna z banknotu dwudziestozłotowego. Rotundę można zobaczyć od środka, zabierając w kasie Wieży Piastowskiej ogromny klucz i samemu (!) otworzyć wiekowe drzwi, co robi mega wrażenie.

A skoro już o Wieży mowa, to i na nią warto się wdrapać, bo roztacza się z niej przepiękny widok na okolicę - szczególnie na czeską stronę.

IMG_3892a
IMG_3897a
IMG_3930a
Collage1
IMG_3940a
IMG_3916a
IMG_3903a

Będąc tak blisko Czech, nie mogłam spróbować lokalnych przysmaków. Wprawdzie na knedle z powidłami i cukrem cynamonowym i kuflem kofoli skusiłam się w polskim Cieszynie w Winiarni u Czecha, ale i tak było przepysznie czesko. Oprócz tego, obkupiłam się w tabliczkę sławnej czekolady Studentskiej, która okazała się rewelacyjna. A skoro już o tamtejszych przysmakach, to nie wiem, czy pamiętacie, ale właśnie z Cieszyna pochodzi Prince Polo, o którym pisałam ostatnim razem.

IMG_3980a
IMG_3990a
IMG_4055a

No dobra, nieustannie wspominam o Czeskim Cieszynie, więc chyba przyszedł czas na przekroczenie granicy. Przez podział miasta, Český Těšín został mocno pokrzywdzony, bo wszystkie atrakcje cieszyńskie zostały po stronie polskiej. Miasto to więc sprawia wrażenie turbo opuszczonego, pustego - ale za to mają sklep z winem mszalnym!

Cieszyn jest ładnym, całkiem zadbanym miastem, idealnym na spokojny, jednodniowy wypad. Jest to miejsce typowo spacerowe, wszystko - zarówno w Polsce, jak i w Czechach - jest w zasięgu nóg i wzroku. Trzeba jedynie uważnie się rozglądać, a na pewno odkryje się piękno tego miejsca.

IMG_3946a
IMG_3948a
Collage2
IMG_3957a
IMG_3953a
IMG_3965a
IMG_3969a
IMG_3978a

Pozdrawiam,
Karolina

6 comments:

 1. Super, że opublikowałaś ten wpis i na niego trafiłam. Na samym początku września wybieramy się z ukochanym na kilkudniowy urlop właśnie do Cieszyna. Czy możesz polecić nam jakieś miejsca warte odwiedzenia zarówno po polskie, jak i po czeskiej stronie? No i oczywiście gdzie warto wstąpić by się posilić? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Super, Cieszyn to fajne miejsce na urlop - szczególnie, jeżeli lubi się miejsca nie aż tak bardzo popularne. Co do zwiedzania, to polecam po prostu chodzenie po Cieszynie, a już na pewno zobaczenie rynku i jego bocznych uliczek, Wzgórza Zamkowego z Rotundą (do której trzeba koniecznie wejść, to jest ciekawe przeżycie) i Wieżą Piastowską.

   Po czeskiej stronie niestety nie odkryłam nic ciekawego, więc raczej sugerowałabym wypożyczenie samochodu (albo jeżeli jedziecie samochodem, to tym lepiej) i wyruszenie gdzieś dalej w głąb Czech.

   A co do jedzenia, to bez wątpienia polecam Winiarnię u Czecha, bo ich knedle absolutnie podbiły moje serce :) Życzę miłego wyjazdu! :))

   Delete
  2. Ale spacerowicze i tak znajdą coś dla siebie po czeskiej stronie! Jest kilka zakątków w Czeskim Cieszynie, np. ciekawy - choć niewielki - rynek i najstarszy dom w mieście, które może nie są porywającą atrakcją turystyczną, ale jest przynajmniej na czym zawiesić oko ;)

   Delete
 2. O tak, bycie klucznikiem (choć tylko przez chwilę) było świetne :D

  ReplyDelete
 3. Kofola i Sudencka! Ja. Bardzo. Chcę.
  A Cieszyn piękny!

  ReplyDelete
 4. Uwielbiam jeździć do Czeskiego Cieszyna na obiad ;) Tylko tam tak smakuje brokułowy krem! mmm :)

  ReplyDelete